ЗДО ”Пролісок” Визирської сільської ради, Визирка
Одеська область, Одеський район

Фінансова грамотність дошкільнят

ПЕРШИЙ  КРОК ДО МІЛЬЙОНА 

Фінансова грамотність - навик, який батькам потрібно формувати у дитини уже з раннього віку

Зараз багато сімей стурбовані своїм фінансовим становищем. Коли в сімейному бюджеті кожна копійка на рахунку, вкрай важливо, щоб усі члени сім'ї розуміли важливість грошей. Дітям дошкільного віку ще складно зрозуміти, що таке сімейний бюджет, економія тощо. Але ви можете почати з малого і познайомити свою дитину з основами фінансової грамотності.

Більшість психологів схиляється до думки, що фінансове виховання дитини слід починати у віці від двох років. Чим раніше у дитини сформується правильне уявлення про гроші та пов’язані з ними дії, тим швидшими і впевненішими будуть її кроки на шляху до фінансового успіху.

Сучасні діти виявляють значний інтерес до серйозних економічних питань. Звідки беруться гроші? Чому вони закінчуються? Як можна заробити гроші? Наше життя змушує дітей ставити такі запитання, і нам слід відповідати їм, як дорослим.

Гроші в сучасному світі відіграють величезну роль. Щодня ми стикаємося з покупкою, оплатою, продажем, використанням готівки та безготівкових коштів, і все це стосується не тільки дорослих, а й маленьких дітей. Ще з початкової школи діти опиняються  у світі фінансів – вони бачать, як будь-яка сфера життя пов’язана з грошима, дивляться, як батьки ведуть сімейний бюджет. Зокрема і самі отримують деяку суму від мами, тата, бабусі та інших родичів на покупку подарунків, солодощів, іграшок, приємних дитячих дрібниць. У багатьох сім’ях прийнято оплачувати дітям домашню працю, стимулювати підлітків добре вчитися або читати книги з управління кишеньковими грошима.

Отримуючи немаленьку для дитини суму на свято, наприклад, подарунок від дідуся в День народження, іменинник часто не знає, куди її витратити. Щоб навчитися правильно розподіляти кошти, дитині необхідно з маленького віку вчитися основам фінансової грамотності. З огляду на те, що в школі учням викладають предмети, пов’язані з цією темою, тільки в старших класах, батькам необхідно самим не втратити момент. Адже пізно вчити дитину правильно витрачати гроші, коли вона вже давно самостійно ходить у магазин, отримує кошти на особисті витрати. Чомусь дитина навчилася сама, щось перейняла від батьків та інших дорослих.

Що таке фінансова грамотність?

Саме словосполучення «фінансова грамотність» звучить складно і незрозуміло. Що ж воно означає насправді? По суті, це набір навичок, які дозволяють людям приймати розумні рішення стосовно грошей. Фінансова грамотність означає, що ви розумієте, як заробляти, економити, витрачати та інвестувати гроші. Для дітей фінансова грамотність починається з уміння заробляти невеликі суми грошей і керувати ними.

Фінансова грамотність – це сукупність отриманих знань і набутих навичок, без яких складно взаємодіяти з грошима розумно. Опанувати її необхідно кожній людині, адже саме від неї залежить фінансовий добробут і комфортне життя в цілому.

Навчити малюка здійснювати товарно-грошовий обмін варто ще в ранньому дитинстві. Кожен з нас пам’ятає, як грав у дворі з друзями, купуючи за листочки (придуману валюту) «коштовності», як обмінювався іграшками, як завів першу в житті скарбничку і збирав потрібну суму на велику покупку. Саме в цей момент важливо починати ненав’язливо пояснювати такі поняття, як «обмін», «бартер», «заощадження», «усвідомлене споживання».

З дошкільного діти, вивчаючи математику, стикаються з тим, що таке ціна, кількість, вартість, а також з іншими аналогічними поняттями. Проте загальних знань усе ще недостатньо для того, щоб навчитися приймати ефективні рішення, управляти фінансами, реалізовувати свої цілі, відкладаючи доступну суму і не обмежуючи при цьому свої інтереси.

Чому фінансова грамотність важлива для дітей?

Якщо ви почнете розповідати дитині про основи фінансової грамотності з раннього віку, ви зможете прищепити їй хороші звички, які принесуть їй велику користь у майбутньому. Тому розповідайте дитині про гроші і дозволяйте їй ставити питання. Так поступово у неї почнуть формуватися навички правильного поводження з грошима.

Багатьом батькам здається, що їхні син або дочка ще маленькі. Вони ж купують тільки жуйку в найближчому магазині, то і вчитися тут нічому. А коли виростуть, почнуть заробляти власні гроші, тоді і збагнуть, як управляти прибутком. Однак це помилкова думка. Усі найважливіші навички та знання варто закладати ще в ранньому віці.

Заняття, які допомагають дитині розвинути фінансову грамотність

Для того щоб сформувати у дитини навички фінансової грамотності, найкраще використовувати навчальні заняття. Так дитина отримає особистий досвід поводження з грішми і краще засвоїть уроки. Розглянемо кілька занять, які ми для цього.

  • Дітей 4-5 років навчили визначати номінали монет і банкнот. Як це? Дайте дитині кілька різних монет і банкнот, запропонуйте їй потримати їх у руках, відчути вагу, розмір, звернути увагу на колір. Назвіть номінал кожної з них. Потім запропонуйте відрахувати певну суму.
  • Рахунок в межах 100 старша група .Як це? Візьміть кілька гумок для грошей і запропонуйте дитині рахувати гроші і складати їх у пачки (наприклад, кожна пачка може становити 100 гривень). Це хороший спосіб навчити дитину усного рахунку. У якості нагороди даємо приз.
  • Рольова гра "Супер маркет. "Граємо у рольові ігри (наприклад, у ринок, піцерію тощо). Дитина може зіграти роль продавця, а ви - покупця, а потім діти - теж покупці. Ролями міняються.  Завдання полягає у тому, щоб дитина перераховувала гроші, які ви даєте їй за товар, і правильно давала вам здачу.
  • Дидактичні ігри. Придумуйте з дитиною, скільки можуть коштувати ті чи інші речі у будинку. Запропонуйте дитині відрахувати вартість предмета. Ви можете ускладнити завдання і попросити її відрахувати потрібну суму, використовуючи банкноти одного або різних номіналів.
  • Бесіди, розмови .Поясніть дитині різницю між бажаним і необхідним. Попросіть її скласти список речей, які вона хоче. Дітям молодшого віку можна дати старі журнали, щоб вони вирізали зображення бажаних предметів. Потім поясніть їм, що таке необхідні речі. Складіть разом список речей, необхідних для виживання (вода, продукти харчування, одяг, житло тощо), і речей, які дитина хоче (іграшки, солодощі, комп'ютерні ігри тощо).

Як дитина може заробити кишенькові гроші. Робота з батьками. Консультації та поради для батьків. 

У деяких сім'ях батьки дають дітям кишенькові гроші, у деяких - ні. Незалежно від того, як ви ставитеся до кишенькових грошей, у вашої дитини є безліч інших способів заробити трохи грошей. Наприклад, ви можете давати дитині гроші за те, що вона ходить за покупками або вигулює собаку. Те ж саме можуть робити бабуся з дідусем або літні сусіди.

Запропонуйте родичам дарувати дитині гроші замість іграшок на день народження. Гроші, отримані в подарунок, вона може зберігати у скарбничці. За бажанням дитини, ви можете відкрити їй накопичувальний рахунок у банку.

Благодійність

Навчити дитину заробляти гроші і правильно їх витрачати дуже важливо. Але не менш важливо навчити дитину жертвувати гроші на благодійність. Можливість жертвувати частину зароблених грошей на шляхетні цілі дає дитині відчуття цілеспрямованості і причетності до справи, корисної для суспільства.

Дозвольте дитині самій вибрати вид благодійності, на який вона захоче витратити свої гроші. Вона може пожертвувати гроші у фонд захисту тварин, у дитячий будинок, який знаходиться у вашому місті, або на будь-яку іншу корисну мету.

Виховуйте в дитині мудре ставлення до грошей

Спочатку вам може здатися незручним розмовляти з дитиною про гроші. Однак, якщо ви навчитеся довірливо розмовляти з нею на цю тему, у майбутньому вона зможе вільно обговорювати фінансові питання і приймати мудрі рішення щодо своїх грошей.

Мультфільми з фінансової тематики

  • «Смішарики» в доступній формі розповідають малюкам про доходи, витрати, заощадження, особистий бюджет, кредит та страхування.
  • Мультфільм «Звідки прийшли гроші» ілюструє походження та природу грошей.
  • В межах реалізації проекту “Цікава фінансова грамотність” було створено серію мультфільмів:
  • «Максимко вчить користуватися банківською карткою» (навчає безпечному поводженню з картками та банкоматом)
  • «Максимко купує в інтернет-магазині» (містить прості поради щодо безпечного шопінгу в мережі Інтернет)
  • «Гроші-мушлі» (знайомить з поняттям грошей, їх призначенням та історією виникнення)
  • «Малі бізнесмени» (поради як започаткувати власну справу в юному віці)
  • «Дитячий бюджет» (поради дітям, як вести особистий бюджет та накопичувати заощадження). Мультик було створено за підтримки Суспільне Тернопіль.

Логін: *

Пароль: *