Гуманне ставлення до тварин
Людина — єдина тварина,
що заподіює іншим біль,
не маючи при цьому жодної іншої мети.
Артур Шопенгауер
Найзаповітніша мрія чи не усіх батьків – щасливе майбутнє їхньої дитини. І зазвичай йдеться не лише про навчання, кар’єру та особисте життя, а про дещо більше. Нам хочеться, щоби наші діти були не просто успішними, а гуманними, тобто людяними: добрими, щирими, чуйними, уважними до потреб і почуттів інших, співчутливими.
Як показують чисельні дослідження, емпатія, яка лежить в основі гуманності та гуманної освіти зокрема, справді позитивно впливає на майбутнє фізичне та психологічне здоров’я наших дітей, справжнє щастя, задоволеність стосунками, здатність відновлюватися після будь-яких негараздів та навіть допомагає успішному навчанню та майбутньій кар’єрі. Емпатія сприяє доброті, просоціальній поведінці та моральній силі, а також є ефективним засобом проти знущань, агресії та різних упереджень і шкідливих стереотипів.
Хоча в нашому суспільстві ще не звикли робити акцент на емпатії, вона сприяє розвитку навичок критичного мислення, готує дітей до життя у дорослому світу та допомагає їм досягати поставленої мети.
Практика показує, що дбайливе ставлення дітей до тварин запобігає жорстокій поведінці в майбутньому. Статистика говорить про те, що більшість злочинців у дитинстві відрізнялися жорстоким ставленням до тварин. Такої ж думки дотримуються і психологи, стверджуючи, що людина, яка виявляє жорстокість у ставленні до тварин, схильна до такої ж поведінки у ставленні до людей. Ця схильність є однією з основних ознак розладів поведінки.
Співчуття дитини до свого вихованця – дуже важлива якість. Ставлячись до тварин з добротою та співчуттям, дитина вчиться поважати тих, хто слабший. Діти, які виявляють у поведінці справедливість, доброту й милосердя до тварин – шляхетні й уважні до людей. Добре ставлення до тварин допомагає малюкові стати гуманною людиною й повноцінним членом суспільства. Виховання в дитині даних якостей зводиться до одного простого правила: ставтеся до інших так, як би ви хотіли, щоб вони ставилися до вас. Якщо ви хочете, щоб дитина його засвоїла, дотримуйтеся його й самі.
Виховання доброти і відповідального ставлення до усього живого. Це одне з щонайперших завдань педагогіки. Виховання гуманного ставлення до тварин є важливою складовою етичного, культурного та екологічного виховання дошкільнят.
Як привити любов до чотирилапих? Що таке відповідальне ставлення до песиків та котиків? Як уникнути проблем у спілкуванні з тваринами? На всі ці питання можна було отримати відповіді на «заняттях доброти».
Дуже важливо виховати у дитини добре ставлення до навколишнього середовища, підтримувати її прагнення допомагати тим, хто цього потребує. У результаті це стане рушійною силою до появи гуманності і сформує активну життєву позицію в майбутньому.
Методи і форми роботи з виховання гуманного ставлення до тварин
При ознайомленні дітей з тваринним світом вирішують в єдності три виховні завдання:
1. Формування уявлень про тварин;
2. Розвиток емоційно-позитивного ставлення до тварин;
3. Виховання моральної поведінки в природі.
Здійснюючи роботу в зазначених напрямках необхідно пам'ятати, що важливою умовою її ефективності є зв'язок дитячого саду і сім'ї. У сім'ї можуть бути створені умови для найбільш природного і сприятливого контакту дітей з тваринами.
Основними методами, які використовуються у вихованні, є:
1. Спостереження за об'єктами живої та неживої природи, розглядання ілюстрацій та картин на теми природи.
2. Бесіди і розповіді про природу, екологічні казки, мовні логічні задачі.
3. Праця в природі
Вже декілька років поспіль дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Пролісок" співпрацює з БФ "Щаслива лапа".
Щороку ми проводили заняття доброти і цей рік також.1-7 березня 2023 року в світі проходило улюблене всіма дітьми та педагогами ІІ Міжнародне заняття доброти. Захід проходить за підтримки Міністерства освіти і науки України (лист №4/373-23 від 17.02.2023 р.). Крім українських садочків заняття провели заклади дошкільної освіти з Латвії, Литви, Естонії, Молдови та Румунії.
В кожній віковій групі було проведено ряд заходів вихователями та практичним психологом.
Наша робота розпочалась давно. Адже всі напрацювання - це багаторічна праця пколективу, яка має свої результати, успіхи, а головне - це гуманне ставлення до тварин вихованцями нашого закладу. Ми впевнені, що жодна дитина не образить тваринку, нагодує її, допоможе, якщо тварина в біді. Один з приємних сюрпризів від БФ "Щаслива лапа" - це цифровий клавішник та іграшки - лисенята від Фокстрот.
Наші малюки залюбки приймають участь в заняттях, виставах, присвячених охороні тварин та гуманному ставленню до тварин. Можна з впевненістю сказати, що це одні з найулюбленіших занять дітей. Адже це- цікаво і пізнавально.
Співчуття дитини до свого вихованця – дуже важлива якість. Ставлячись до тварин з добротою та співчуттям, дитина вчиться поважати тих, хто слабший. Діти, які виявляють у поведінці справедливість, доброту й милосердя до тварин, більш добрі, шляхетні й уважні до людей. Добре ставлення до тварин допомагає малюкові стати гуманною людиною й повноцінним членом суспільства. Виховання в дитині даних якостей зводиться до одного простого правила: ставтеся до інших так, як би ви хотіли, щоб вони ставилися до вас. Якщо ви хочете, щоб дитина його засвоїла, дотримуйтеся його й самі.
Коли дитина зрозуміє, що тварини – такі ж живі істоти, як і люди, вона зможе вчитися доброго ставлення до людей, доглядаючи за домашнім вихованцем. Важливо навчити малюка поважати й захищати навіть найменшу й непривабливу тварину. Це навчить його цінувати рідних, близьких, друзів, допоможе запобігти проявам жорстокості.
У людей, схильних до подібних дій, слабо розвинене співчуття, вони не здатні усвідомлювати шкоду та страждання, які вони заподіюють. Щоб навчити дитину доброти та поваги до тварин, у першу чергу необхідно навчити її співчуття.
Приймали участь у фото-конкурсі "Мій домашній улюбленець".
Дуже було приємно дізнатись результати участі в конкурсі "Мій домашній улюбленець".
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/01c2e40738fffae04a468702a4b77726.pdf
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/3d9a021d78f0409f87e4eb6c4490d9ad.pdf
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/ff92884ca60d19fa084643313236d67a.pdf
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/8438b98bfdc9b303d3752665132ef772.pdf
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/eb627865d3ac73f74ebe66133b9eb76d.pdf
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/4012ac28c0c812a5874462be7dd100ef.pdf
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/793d8ca1c8fb178d05462f09c0195ba7.pdf
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/da1e9964ce4b9db73be02342bdd60167.pdf
http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/37301733/4c97777bf013bbb542d6860a78529543.pdf
Провели акцію "Годівничка" .До роботи залучали і батьків вихованців для виготовлення годівничок для птахів та шпаківень. Яка, до речі мала прекрасний результат, на території закладу в шпаківні живе сім"я шпаків. Більше про роботу можна дізнатися в розділі НОВИНИ на сайті .
Співчуття попереджує жорстокість
Практика показує, що дбайливе ставлення дітей до тварин запобігає жорстокій поведінці в майбутньому. Статистика говорить про те, що більшість злочинців у дитинстві відрізнялися жорстоким ставленням до тварин. Такої ж думки дотримуються і психологи, стверджуючи, що людина, яка виявляє жорстокість у ставленні до тварин, схильна до такої ж поведінки у ставленні до людей. Ця схильність є однією з основних ознак розладів поведінки.
Добро переможе! ІІ Міжнародне заняття доброти про гуманне та відповідальне ставлення до тварин. Вихователі Кубишко Наталія Григорівна та Запорожець Олена Миколаївна. Ми віримо в перемогу добра та щасливе майбутнє в Україні для людей та тварин. ВАЖЛИВО: при проведенні занять та заходів ми не залучаємо живих тварин. Всі фото з домашніми улюбленцями батьки роблять вдома. Адже це може бути стрес для тваринки.
Для батьків проводими консультації з даної теми. Консультації є на сайті у розділі "ДЛЯ ВАС, БАТЬКИ"